Systém soutěže: 32 družstev; bude se hrát „košovým“ systémem s preferencí pořadatele v koších s 5 a 4 účastníky. 26 družstev pořádá 2 turnaje, 6 družstev (21,22,25,26,29,30) pořádá 3 turnaje.
Systém nasazování pořadatelů do dalšího kola: Po odehrání hracího kola dojde k jeho vyhodnocení. Na základě toho dojde k seřazení pořadatelů následujícího kola od nejlepšího po nejhoršího. Podle tohoto pořadí bude určeno, kdo bude který koš pořádat. Nejvýše umístěné družstvo ve vyhodnocení předchozího kola bude v následujícím kole pořádat první (nejvyšší) koš, nejhůře umístěné družstvo bude pořádat poslední (nejnižší) koš.
Systém nasazování družstev do dalšího kola: Po odehrání hracího kola je dle dosaženého umístění provedeno nasazení družstev do následujícího kola. Vítěz turnaje (s výjimkou nejvyššího koše) je nasazen o jeden koš výše. Družstvo, které se na turnaji umístilo na posledním místě (s výjimkou nejnižšího koše), bude nasazeno o jeden koš níže. Postup a sestup se nevztahuje na pořadatele, kteří soutěžně do daného koše nepatří. Zároveň dochází k přesunu pořadatelů následujícího kola do příslušného koše dle principu uvedeného v předchozím odstavci a vrácení pořadatelů posledního kola do koše, kam soutěžně patří. Na závěr jsou ostatní družstva nasazena na zbývající volná místa do košů v závislosti na hracím systému (počtu družstev) příslušných košů dle umístění v předchozím kole odshora.
Systém nasazování družstev do základních skupin: Po rozřazení družstev do košů dojde k seřazení družstev v rámci každého koše od nejlepšího po nejhorší v závislosti na umístění družstev v předchozím kole. Pořadatelské družstvo je vždy nasazeno na pozici č. 5 (resp. 4 ve čtyřčlenném koši) bez ohledu na jeho umístění v předchozím kole.
Kritéria pro určení pořadí při bodové shodě dvou a více družstev po skončení kola:
- větší počet bodů ze vzájemných utkání
- brankový rozdíl ze vzájemných utkání
- vyšší počet vstřelených branek ze vzájemných utkání
- brankový rozdíl ze všech utkání
- vyšší počet vstřelených branek ze všech utkání
- los za účasti rozhodčích, kapitánů a vedoucích družstev
Hodnocení výsledků: Utkání základní části se hrají jen v normální hrací době, utkání v play-off se hrají do rozhodnutí o vítězi utkání. Za vítězství se přidělují 3 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
Postup pro případ nemožnosti pokračování nebo odehrání utkání: Tento postup je užit pouze v případě, že v utkání není možno pokračovat nebo jej zahájit zejména z důvodu zásahu „vyšší moci“ (dle článků 8 a 11 Soutěžního řádu – např. nezpůsobilost hrací plochy, výpadek dodávky el. energie znemožňující pokračování utkání apod.). Z technických důvodů je nutné v košových soutěžích stanovit výsledek každého utkání na turnaji. Dle nastalé situace platí následující postup:
- Pokud je přerušeno rozehrané utkání, je výsledkem utkání aktuální výsledek.
- V případě dosažení nerozhodného výsledku nebo v případě nezahájení utkání budou provedena trestná střílení dle pravidel florbalu s výjimkou v počtu – tři. Výsledkem utkání je dosavadní výsledek zvýšen o 1 branku (na straně vítěze trestných střílení), v případě, kdy utkání nebylo ani zahájeno - 1:0 pro vítěze trestných střílení. Rozhodčí toto uvedou v Zápise o utkání.
- Pokud nelze provést trestná střílení, rozhodčí utkání zajistí provedení losu. Způsob losu určí rozhodčí utkání. Los bude proveden za účasti kapitánů v doprovodu vedoucího družstva (či jiné osoby starší 18 let, která je členem realizačního týmu družstva). Výsledek utkání je 1:0 pro vítěze losu. Provedení losu rozhodčí uvedou v Zápise o utkání.
Pokud se utkání nezahájí z důvodu nedostavení se družstva (ani po uplynutí čekací doby není připraven předepsaný počet hráčů pro zahájení utkání nebo družstvo předem avizuje, že se k utkání či turnaji z různých důvodů nedostaví), rozhodčí tuto skutečnost uvedou do ZOU. Pro potřeby vyhodnocení výsledků bude výsledek utkání 5:0 v neprospěch družstva, které se k danému utkání nedostavilo.
V ostatních (zde nepopsaných případech) případech rozhodne o výsledcích na turnaji los provedený sekretáři HKaPA, s přihlédnutím na případné dojetí některých družstev na turnaj.
Hrací čas:
- ve čtyřčlenném koši: utkání základní skupiny: 2 x 14 minut - čistý čas; 2 minuty přestávka, min. čas na utkání 55 minut; minimální doba mezi začátky utkání jednoho družstva je 70 minut.
- v pětičlenném koši: utkání základní skupiny: 2 x 11 minut - čistý čas; 2 minuty přestávka, min. čas na utkání 45 minut.
- v play-off (o postup na MČR): 3 x 12 minut - čistý čas; 2 minuty přestávka, min. čas na utkání 75 minut. Pokud se nerozhodne v normální hrací době, následují trestná střílení dle pravidel florbalu s výjimkou v počtu trestných střílení - každý z týmů provede tři.
Hrací den: neděle v rámci přiděleného víkendu; NELZE ŽÁDAT O ZMĚNU TERMÍNU TURNAJE!.
Časy začátků utkání: nejdříve v 9:00 hod., nejpozději v 17:00 hod; jiné časy podléhají schválení.
Postup: kvalifikační body pro účely stanovení postupu na MČR žáků: Po odehrání každého kola se seřadí družstva od prvního do posledního a přidělí se jim kvalifikační body tak, že první družstvo koše 1 obdrží 32 bodů, poslední družstvo posledního koše obdrží jeden bod. Po odehrání posledního turnaje postupuje družstvo s nejvyšším počtem kvalifikačních bodů přímo na MČR. Družstva na 2.-
5. místě postupují do play-off. V případě rovnosti bodů na postupových místech rozhoduje větší počet vítězství na turnajích a následně vyšší počet druhých umístění, případně třetích umístění. Pokud budou vyčerpána všechna tato rozhodující kritéria, rozhodne los.
Play-off: hraje se jako jednodenní turnaj, pořadatelem turnaje je družstvo s nejvyšším počtem kvalifikačních bodů ze všech účastníků. Vítěz finále play-off postupuje na MČR starších žáků. Play-off se může účastnit z každého oddílu maximálně 1 družstvo, účast v play-off může družstvo bez postihu odmítnout, play-off se nemůže účastnit družstvo oddílu, jehož jiné družstvo postoupilo přímo na MČR z 1. místa. Náklady na pronájem haly a rozhodčí hradí HKaPA.
Sestup: ze soutěže se nesestupuje.
Věkové kategorie: starší žáci (ročníky nar. 2007 a 2008); mladší žáci (ročníky nar. 2009 a 2010); starší žákyně (ročníky nar. 2007 a 2008) a mladší žákyně (ročníky nar. 2009 a 2010)
Hřiště: rozměr 36m x 18m
Změna stran: družstva si po vzájemné dohodě nemusí o přestávce vyměnit strany.
Ochranné brýle: doporučuje se všem hráčům používat při hře ochranné brýle.
Neoprávněný start hráče: jestliže v utkání základní části soutěže nastoupí hráč bez oddílové příslušnosti, nebude družstvo postiženo herními důsledky (kontumací), ale jen pořádkovou pokutou. Ta se bude v případě opakování přestupku navyšovat.